top of page

Georges Bizet International Music Competition

2024 S2 Results

Concerto

Platinum Prize

Jeong Hyun Park, Violin

โ€‹

Gold Prize

YUSHU MA, Clarinet

Kevin Teng, Viola

โ€‹

Silver Prize

Leia Kim, Violin

โ€‹

Excellent Technique Special Prize

Jeong Hyun Park

โ€‹

Professional (No age limit)

Diamond Prize

Jeong Hyun Park, Violin

โ€‹

Platinum Prize

DOMENICO PETRUZZIELLO, Violin

โ€‹

Gold Prize

YAN WEIXUAN, Piano

LIN RUI HE, Vocal

XINYE SHEN, Piano Accompaniment

โ€‹

Excellent Technique Special Prize

DOMENICO PETRUZZIELLO

โ€‹

Excellent Musicianship Special Prize

XINYE SHEN

โ€‹

Original Composition

Platinum Prize

Carter Logan Smith, Composition "Sunset Fades to Night"

Serghie Anastasia, Composition "Trois pas en arriere"

โ€‹

Gold Prize

Giorgi Arabidze, Composition "Sonata N4"

Zihan Geng, Composition "Backwards"

Xie Guang Ming, Composition "No obstruction in wind or rain"

JiyuHu, Composition "Rove"

โ€‹

Excellent Technique Special Prize

Giorgi Arabidze

โ€‹

Excellent Creativity Special Prize

Carter Logan Smith

โ€‹

Advanced (Age 18-22)

Diamond Prize

Nagisa Tamaoki, Piano

โ€‹

Young Artist (Age 14-17)

Platinum Prize

PAWEENUCH PIENGPRASITPORN, Vocal

YUSHU MA, Clarinet

โ€‹

Gold Prize

PATITTA POJCHANANON, Vocal

Asya ÇฤฐT, Cello

Ingfah Rongrueangkul, Vocal

โ€‹

Silver Prize

ZHAO ZEJIA, Electronic Organ

Leia Kim, Violin

Kevin Teng, Viola

โ€‹

Excellent Technique Special Prize

YUSHU MA

โ€‹

Excellent Musicianship Special Prize

PATITTA POJCHANANON

Leia Kim

โ€‹

Excellent Interpretation Special Prize

ZHAO ZEJIA

โ€‹

Baroque A & Baroque B

Gold Prize

Pietà Myka Baca, Vocal

Leia Kim, Violin

โ€‹

Excellent Interpretation Special Prize

Pietà Myka Baca

โ€‹

Classical A

Platinum Prize

Zitong Zou, Piano

โ€‹

Gold Prize

Kevin Teng, Viola

โ€‹

Excellent Interpretation Special Prize

Zitong Zou

โ€‹

Duo Performance

Platinum Prize

Le Quang Sinh & Anna Prucnal, Piano & Violin

โ€‹

Chamber Group

Gold Prize

Petra Elek; Dániel Suba; Olivér Csatlós, Piano, Drumset, Trombone

โ€‹

Excellent Teamwork Special Prize

Petra Elek; Dániel Suba; Olivér Csatlós

โ€‹

Musical Theatre/Opera

Diamond Prize

Laura Turner, Vocal

โ€‹

Platinum Prize

WANG YAOJI, Vocal

Ngo Huong Diep, Vocal

โ€‹

Gold Prize

QIAN QIUYI, Vocal

XINYE SHEN, Piano Accompaniment

CHANYANUCH KORBOONCHUAY, Vocal

โ€‹

Silver Prize

PANNAPHAT LAOSUKSANTIWONG, Vocal

Pietà Myka Baca, Vocal

โ€‹

Excellent Interpretation Special Prize

Laura Turner

WANG YAOJI

โ€‹

Excellent Musicianship Special Prize

QIAN QIUYI

โ€‹

Orchestra

Diamond Prize

Alessandro Fabrizi, Conducting

โ€‹

Film/Game Music

Platinum Prize

Ruike Sun, Composition

Pietà Myka Baca, Vocal

โ€‹

Excellent Creativity Special Prize

Ruike Sun

Youth (Age 11-13)

Platinum Prize

Leander Hennes Resch, Violin

Viktoria Aurelia Hoeck, Violin

โ€‹

Gold Prize

ALESSIO LORD, Vocal "Alleluia Exsultate"

CATHERINE CORNELOUP, Vocal

NONNARA PONGWARIN, Vocal

โ€‹

Silver Prize

ALESSIO LORD, Vocal "Ridente la calma"

NATNICHA KHAJORNJITNON, Vocal

PITCHAYA KHAJORNJITNON, Vocal

โ€‹

Excellent Interpretation Special Prize

ALESSIO LORD

โ€‹

Excellent Musicianship Special Prize

Leander Hennes Resch

โ€‹

Junior (Age 8-10)

Platinum Prize

Pietà Myka Baca, Vocal

โ€‹

Gold Prize

CLAIRE CORNELOUP, Vocal

โ€‹

Silver Prize

Alex Delappe, Piano

โ€‹

Excellent Interpretation Special Prize

CLAIRE CORNELOUP

โ€‹

Prodigy (Age 7 and younger)

Platinum Prize

Barron Chun Ki Cheng, Piano

โ€‹

Gold Prize

Jessica Delappe, Piano

โ€‹

Excellent Musicianship Special Prize

Barron Chun Ki Cheng

โ€‹

bottom of page